Belfast Open 2015

Overall Ranking Men’s Foil

 Ranking  Name  First name  Country  Club
 1  BROWN  Stephen  QUB
 2  SLATER  Philip  LISBURN GLADIATORS
 3  BURNSIDE  Jonathan  FOYLE FENCING
 3  HOULDSWORTH  Alistair  BELFAST FENCING
 5  GWYNNE  Kristofer  DURHAM
 6  WHITE  David  BELFAST FENCING
 7  GOURLEY  Samuel  GROSVENOR
 8  PATTERSON  Daragh  RBAI
 9  BODELS  Callum  RHUL
 10  VERDON  Paul  GROSVENOR
 11  SALTER  Duncan  PEMBROKE
 12  MCCLENAHAN  Conor  BELFAST FENCING
 13  WALLACE  Luke  GROSVENOR
 14  DUFFIN-MURRAY  Aneurin  GROSVENOR
 15  TAYLOR  William  GROSVENOR
 16  GIRVIN  William  GROSVENOR
 17  STEWART  David  RBAI
 18  THOMPSON  Michael  RBAI
 19  STREIGHT  Christopher  QUB
 20  GRAHAM  Stuart  ULSTER UNIVERSITY

Men’s Foil Medallists

 IMG_3756

 Overall Ranking Women’s Foil

 Ranking  Name  First name  Country  Club
 1  BEATTIE  Keziah  BELFAST FENCING
 2  TAYLOR  Lucy  GROSVENOR
 3  MAGINN  Emily  SULLIVAN
 3  SLATER  Charlotte  LISBURN GLADIATORS
 5  MONTGOMERY  Tasha  QUB
 6  REID  Ella  SULLIVAN
 7  KERR  Maureen  ULSTER UNIVERSITY

 Women’s Foil Medallists

IMG_3755

Overall Ranking Men’s Epee

 Ranking  Name  First name  Country  Club
 1  BURNSIDE  David  FOYLE FENCING
 2  BURNSIDE  Jonathan  FOYLE FENCING
 3  KULKA  Dawid  PEMBROKE
 3  SLATER  Philip  LISBURN GLADIATORS
 5  PORTER  Timothy  DUFC
 6  MCCARRON  Paul  QUB
 7  SALTER  Duncan  PEMBROKE
 8  GIRVIN  William  GROSVENOR
 9  VERDON  Paul  GROSVENOR
 10  HOLDSWORTH  Alastair  BELFAST FENCING
 11  GOURLEY  Samuel  GROSVENOR
 12  MCCLENAHAN  Conor  BELFAST FENCING
 13  MARCO  Loriga  PEMBROKE
 14  CLEMENTS  Charles  ULSTER UNIVERSITY
 15  HAYTER  Kieran  BLESSINGTON
 15  MADDEN  Gerard  QUB
 17  BOYLE  Gerard  BELFAST FENCING
 18  MBONDIYA  Mandla  ULSTER UNIVERSITY
 19  SCOTT  Liam  ULSTER UNIVERSITY
 20  MCILWEE  Alastair  LISBURN GLADIATORS

 Men’s Epee Medallists

IMG_3752

Overall Ranking Women’s Epee

Ranking  Name  First name  Country  Club
 1  HALDANE  Fiona  GROSVENOR
 2  MCCARTHY  Sally  PENTATHLON IRELAND
 3  JOHNSTON  Kerrie  PLYMOUTH FC
 3  SLATER  Charlotte  LISBURN GLADIATORS
 5  NDEBELE  Nellie  BLESSINGTON
 6  MEGAW  Eve  LISBURN GLADIATORS
 7  KEELEY  Chloe  BLESSINGTON
 8  MONTGOMERY  Tasha  QUB
 9  MACHADO  Mariana Stefani  QUB
 10  COUGHLAN  Jen  BLESSINGTON
 11  HARRON  Brienin  FOYLE FENCING
 12  KERR  Maureen  ULSTER UNIVERSITY

 Women’s Epee Medallists

IMG_3750

Overall Ranking Men’s Sabre

Ranking 
 Name 
 First name 
 Country 
 Club 
 1
 NICHOLL
 James
 FOYLE FENCING
 2
 CONNOLLY
 David
 FOYLE FENCING
 3
 MURRAY
 Brian
 FOYLE FENCING
 3
 SLATER
 Laurence
 LISBURN GLADIATORS
 5
 MADDEN
 Gerard
 QUB
 6
 FREY
 David
 QUB
            7
 DONNELLY
 Jonathan
 FOYLE FENCING
            8
 CLEMENTS
 Charles
 ULSTER UNIVERSITY
            9
 ALLEN
 James
 QUB
          10
 WYLIE
 Jake
 GROSVENOR
          11
 HEGARTY
 Christian
 FOYLE FENCING
          12
 MCILWEE
 Alastair
 LISBURN GLADIATORS
          13
 HARKIN
 Daithi
 FOYLE FENCING

 Men’s Sabre Medallists

IMG_3761

Overall Ranking Women’s Sabre

 Ranking  Name  First name  Country  Club
 1  BALL  Mary  NA
 2  TAYLOR  Beth  GROSVENOR
 3  MARSHALL  Kathryn  FOYLE FENCING
 3  MONTGOMERY-SHIELDS  Deanna  LISBURN GLADIATORS
 5  CORMICAN  Ciara  LISBURN GLADIATORS
 6  MARSHALL  Susanne  FOYLE FENCING

 Women’s Sabre Medallists

IMG_3759

NIJFS 2014/15 Round 5 Results

U16 Boys

WALLACE     Luke        GROSVENOR                        1
GIRVIN      William     GROSVENOR                           2
DUFFIN-MURRAAneurin     GROSVENOR                 3
SLOAN       Benjamin    RBAI                                       3
STEWART     David       RBAI                                       5
THOMPSON    Michael     RBAI                                   6
ADAMS       Peter       SULLIVAN UPPER                   7

U16 Boys Medallists

IMG_3729

U16 Girls

MAGINN      Emily     SULLIVAN UPPER                   1

O’NEILL     Iona         SULLIVAN UPPER                   2
REID        Ella            SULLIVAN UPPER                   3
SMYTH       Rachel    SULLIVAN UPPER                   3

U16 Girls Medallists

IMG_3720

U14 Boys

COCKBURN    Robbie      GROSVENOR                 1
MCMULLAN    Finn        BELFAST                           2
LUNEY       Rowan       RBAI                                     3
RYAN        Joshua      PEMBROKE                          3
BROWN       Noah        RBAI                                    5
CONNERY     Jonathan    GROSVENOR                 6
KHUMALO     Nkosinathi  RBAI                                7
MCKAY       Matthew     RBAI                                   8
MCALISTER   Matthew     FLO                                9

U14 Boys Medallists

IMG_3714

U14 Girls

VELMA       Emilia      PEMBROKE                          1
SHAW        Sarah       HUNTERHOUSE                  2
MCPHERSON   Phoebe      SULLIVAN UPPER      3
STANLEY     Zoe         HUNTERHOUSE                 3
MCGINNITY   Orla        GROSVENOR                    5
MCCONVEY    Catherine   FLO                               6
MAGINN      Erin        SULLIVAN UPPER                7

U14 Girls Medallists

IMG_3719

U12 Boys

SOSA SMATRALClaudio     PEMBROKE                  1
O’CONNELL   Zak         PEMBROKE                         2
MORIARTY-SMYJames       PEMBROKE                  3
RITCHIE     Thomas      GROSVENOR                      3
GRIFFITHS   Benjamin    SULLIVAN UPPER            5
KERR-MILLIKEMorgan      RBAI                                6
GARDINER    Dylan       RBAI                                    7
KENNA       Nicholas    SULLIVAN UPPER                8
CARMICHAEL  James       FLO                                  9
WISE        Evan        SULLIVAN UPPER                  10

U12 Boys Medallists

IMG_3725

U12 Girls

VAUGHAN     Anna        SULLIVAN UPPER            1
WILLIAMS    Katie Rose  HUNTERHOUSE              2

LEE         Dasha       PEMBROKE                             3

U12 Girls Medallists

IMG_3731

U10 Mixed

TURKIEWICZ  Szymon      FLO                                  1
CHEKHOUSKI  Daniel      LISBURN GLADIATORS   2
COCHRANE    Ruby        FLO                                     3
MAGEE       Jessica     PEMBROKE                            3
GAUTIER-LOFT            PEMBROKE                           5
YEAMAN      Emma        SULLIVAN UPPER               6
TOLERTON    Rowan       FLO                                     7
MCCONNELL   Jonah       SULLIVAN UPPER             8
MORIARTY-SMYMyles       PEMBROKE                     9

U10 Mixed Medallists

IMG_3734

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>